Excel jeb mierpilna naudas pārvaldība

Vadot finanšu koučingu ļoti bieži saskaros ar cilvēkiem, kuriem nepatīk cipari, disciplīna un excel faili. Viņi bieži nezina, cik pelna un cik iztērē. Nevarētu teikt, ka esmu fane tabulām, man vairāk patīk sajūta, ka redzu, kad sasniegšu savus izvirzītos mērķus un varu izmērīt progresu. Tāpat esmu sajūsmā, ja varu ļoti skaidri saprast, pēc cik mēnešiem es varu doties savā nākamajā ceļojumā, kā arī cik tieši man ir jānopelna, lai varu atļauties palutināt sevi ar kaut ko papildus brīnišķīgu. Daļa uzskata, ka tas atņem visu brīvību un šarmu spontanitātei, manuprāt, tas tieši iedod man izvēles brīvību un drošību, ka varu atļauties to, ko es vēlos un bez pārmetumiem, ka pārtērējos.

 

Tieši tādēļ es dalos ar savu naudas plānošanas tabulu un ieradumiem - tabulas elektorniski atrodamas šeit (lūgums lejuplādē pirs liec iekšā savus datus). Ja prāts jau sagura no domas par tabulu, tad sakārdini sevi ar to, ka investēsi tikai 1h no savas dzīves plānošanai un pēc tam uzturēšana no tevis prasīs TIKAI 10 minūtes mēnesī,  piekam ar katru mēnesi vajadzētu palikt arvien vieglāk un vieglāk.

 

  • Pirmajā lapā atradīsiet kolonnu (A) ar kontiem, kas paredzēti katrs savam mērķim, un ar ideālā procentu versija no kopējiem ienākumiem, ko tajā kontā noguldīt. 

Drošības spilvens 10%  - sākotnējais mērķis 3 algas;

Uzkrājums ceļojums 10% - jebkādam Tev svarīgam mērķim;

Ikdiena 55% - tēriņi, kas paredzēti ikdienas dzīvošanai;

Izaugsme 10% - ko tieši vēlies apgūt, iemācīties.

Bauda 10% - cik veltīsi savai atpūtai.

Došana 5% - cik veltīsi daloties savā naudā ar citiem.

 

  • B kolonnā ir jāieraksta jau iekrātā summa šiem mērķiem, ja tādas nav, tad nebaidieties rakstīt “0”, tas arī ir cipars un visi pārējie ved tikai uz labāku rezultātu. 
  • C kolonnā ir jāieraksta  konkrēta summa - cik vajadzīga, lai mērķi sasniegtu. 
  • D kolonnā jau ir formula, kas aprēķina starpību starp mērķi un iekrāto. Ļoti bieži šajā sadaļā cilvēki apstājas un saskumst, ka cipari dikti tāli un neaizsniedzami. Ja izvēlies spēlēt spēli, kurā Tu uzvari, tad sarēķini kolonnā E, cik mēnesī plāno atlikt (ja vadies pēc T.Harv Ecker shēmas, tad ieteicamais procents ir minēts kolonnā A), ieraksti konkrētu ciparu.  
  • F kolonnā ir formula, kas sarēķinās, cik mēnešos vajadzīgo summu Tu uzkrāsi. 

 

Ļoti bieži vēl vairāk par ienākumiem un izdevumiem, cilvēkiem nepatīk zināt savas saistības. Es iesaku labāk vienreiz paskatīties un pārējo atstāt formulu un "exceļa" varā, lai vari pamērīt kā tavas saistības tikai sarūk un sarūk.

 

Saraksti A kolonnā visas savas saistības un sarēķini, cik mēnešos, Tu būsi brīvs/a no tām.

 

Tālākais jau ir rīcības plāna sastādīšana katram mēnesim, kas ir atrodams otrā lapā un izvērtēšana, vai Tev ir sanācis pieturēties pie izvirzītā plāna.

 

Lai Tev mierpilna naudas pārvaldība un priekpilna naudas pelnīšana!

 

Ja rodas neskaidrības, jaunas idejas, nāc ciemos vai raksti elina@pelcere.lv